انواع پکیج(بررسی مزایا، معایب و مشخصات فنی)

انواع پکیج(بررسی مزایا، معایب و مشخصات فنی)

انواع پکیج (بررسی مزایا و معایب به همراه مشخصات فنی و قیمت)

پکیج در واقع یک موتورخانه کوچک می باشد. که در غالب یک دستگاه کوچک و کم حجم تجمیع و به واسطه آن آب گرم مصرفی اعم از استحمام و مصارف بهداشتی تامین می شود.و همچنین تامین آب گرم برای ایجاد گرمایش محیط های کوچک کاربرد دارد.

 و در بعضی موارد برای تامین گرمایش استخرها و صنایع کارگاهی کوچک نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

بررسی قیمت و مشخصات فنی انواع پکیج و خریدی مطمئن از فروشگاه اینترنتی ایران دما

سوخت پکیج چیست؟

باید این موضوع را بدانید که پکیج هم همچون دیگر سیستم‌های گرمایشی برای گرم کردن آب باید از یک منبع سوختی استفاده کند. سوخت مصرفی این نوع پکیج‌ها گاز و برق است.

پکیج با اینکه از دو نوع انرژی و سوخت استفاده می‌کند ولی در مقایسه با دیگر سیستم‌های گرمایشی همچون بخاری، داکت اسپلیت‌ها، کولرهای گازی و… کم مصرف تر هستند.

منظور از اینکه می‌گویم کم مصرف است این می باشد که نسبت به کاربردی که دارد کم مصرف است، به این دلیل که هم آب گرم مصرفی منازل را تامین می‌کند و هم آب گرمی‌ که برای گرم کردن فضای خانه با استفاده از رادیاتور و شوفاژ مورد نیاز می باشد را تامین می‌کند.

سوخت پکیج چیست؟ایران دما

انواع پکیج به چه صورت است؟

پکیج‌ها انواع متفاوتی دارند که بر اساس سوخت و نحوه قرار گرفتن آن‌ها مشخص می‌شوند.

کارکرد پکیج به این صورت است که هنگامی که آب گرم را باز می‌ کنید آب از درون سنسور‌ها و لوله‌هایی که آب را گرم می‌کنند گذشته و آب گرم را به بیرون انتقال می دهد.

به صورت کلی پکیج‌ها به دو دسته متفاوت که شامل زمینی و دیواری است، تقسیم می‌شوند که در ادامه ی این مطلب شما را با آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

1- پکیج زمینی :

تا اینجای این مقاله متوجه شده اید که پکیج چیست و می‌خواهید با انواع آن آشنا شوید که یکی از آن‌ها پکیج زمینی می باشد.

پکیج زمینی دارای یک مخزن می باشد که به صورت دائم آب گرم درون آن وجود دارد و زمانی که آب آن خارج شود دوباره پر از آب گرم خواهد شد.

2- پکیج دیواری :

درباره پکیج دیواری باید بگویم که یکی از پرطرفدار ترین‌ نوع پکیج محسوب می شود، به این دلیل که مکان کمتری را اشغال می‌کند.

پکیج دیواری، ظاهری همچون آبگرمکن های دیواری دارد و زمانی که آب گرم را باز می‌کنید، سنسور‌های موجود درون آن آب را گرم می‌کنند.

این نوع پکیج آب مصرفی شما برای حمام، دستشویی، ظرفشویی و … را و همچنین آب گرم مورد نیاز برای گرمای محیط به واسطه رادیاتور را تامین می‌کند و به واسطه ی دودکش دود حاصل از آن را به بیرون از خانه منتقل می‌کند.

پکیج‌های زمینی و دیواری از نظر نوع سوخت هم

به چند دسته مختلف تقسیم می‌شود که عبارت است از :

پکیج برقی که در دو نوع زمینی و دیواری موجود است که دارای مزیت بی صدا بودن می‌باشد.

پکیج گازی که در دو نوع دیواری و زمینی موجود است که همچون پکیج برقی بی صدا می‌باشد.

پکیج دوگانه سوز که فقط در نوع زمینی موجود است که نمی‌توان آن را درون منزل نصب کرد و باید بیرون از منزل و در مکانی همچون انباری و یا موتور خانه و… نصب شود.

پکیج گازوئیلی که این پکیج همچون پکیج دوگانه سوز می باشد و فقط در نوع زمینی موجود است و نمی‌توان آن را درون منزل نصب کرد و باید درون موتورخانه و یا انبار و … نصب شود.

انواع پکیج دیواری و زمینی فروشگاه اینترنتی ایران دما

مزایای پکیج چیست؟

همانطور که با پکیج و انواع آن آشنا شدین، باید با مزایای آن هم آشنا شوید و در صورت تمایل سپس آن را تهیه کنید.

پکیج مزایای بسیاری دارد که در ادامه با آنها آشنا می شویم.

– تنظیم شدن دمای پکیج به میزان دلخواه

– استقلال هر واحد مسکونی به صورت جداگانه

– نصب و راه اندازی سریع دستگاه

– کار کردن آرام، بدون تولید صداهای زیاد

– کاهش انرژی مصرفی گاز، برق و… نسبت به دیگر سیستم‌های گرمایشی

– فضای منزل را کمتر اشغال می‌کند.

– افزایش ایمنی آن به دلیل این که دارای سنسورهای دود، سنسور آب گرم و… است.

– در دسترس بودن به صورت راحت برای کنترل دستگاه و تعمیر آن در داخل منزل

– و…

معایب پکیج چیست؟

معایب پکیج شامل موارد زیر است :

– در متراژهای بالای 300 متر همچون تالارها، بیمارستان‌ها و … کاربرد ندارد.

– نسبت به موتور خانه‌ها عمر کوتاه تری دارند و سریع تر خراب می شوند.

کاربرد پکیج شامل چه مواردی است؟

بعد از اینکه به پاسخ سوال پکیج چیست رسیدید و با مزایا و معایب آن آشنا شدید، اکنون زمان آن رسیده است که با کاربرد‌های آن آشنا شوید. با ایران دما همراه باشید.

پکیج کاربردهای متفاوتی دارد از جمله گرم کردن محیط منزل و همچنین تامین آب گرم مصرفی که در ادامه به توضیح بیشتر آن می پردازیم.

– گرم کردن محیط منزل به این صورت است که آب به واسطه پکیج گرم شده و به رادیاتور و شوفاژ‌ها منتقل می‌شود و گرمای ناشی از شوفاژ و رادیاتور‌ها موجب گرم شدن محیط خواهد شد.

– کاربرد دیگر پکیج این می باشد که آب گرم مصرفی محیط شما را تامین خواهد کرد و وظیفه آبگرمکن را انجام می‌دهد.

– شما مشتریان گرامی با خریدن یک پکیج از سایت ایران دما می‌توانید با یک تیر دو هدف بزنید و محیط کمتری در منزل خود اشغال کنید.

کاربرد پکیج دیواری و زمینی فروشگاه اینترنتی ایران دما

نحوه نصب پکیج چگونه است؟

نصب پکیج به این صورت است که قبل از نصب باید مکان نصب مناسب را پیدا کنید که نباید در بالای اجاق گاز، سماور و … قرار گیرد.

بعد از اینکه مکان مناسب را انتخاب کردید، باید لوله کشی را انجام دهید که معمولا این کار را بهتر است به متخصصین نصب پکیج ایران دما بسپارید.

در این مرحله سینی نصب را روی دیوار قرار داده و آن را علامت می‌زنید و توسط دریل دیوار را سوراخ می‌کنید و سینی نصب را روی دیوار به واسطه ی رول پلاک و پیچ و مهره می‌ بندید.

در مرحله بعدی پکیج را در جای مناسب خود روی صفحه نصب تنظیم می کنید و شیر آب گرم و سرد و ورودی و خروجی را همانند دفترچه راهنما به لوله کشی وصل می کنید.

بعد از اینکه اطمینان حاصل کردید به صورت درست نصب پکیج را انجام داده اید، می‌توانید پکیج را به صورت امتحانی روشن کنید.

این روش نصب برای پکیج‌های دیواری می باشد در صورتی که پکیج خود را تهیه کرده اید ولی نمی‌توانید آن را نصب کنید، می‌توانید از مرکز تخصصی نصب پکیج ایران دما کمک بگیرید تا افراد متخصص در محل شما به صورت فوری اعزام شوند و کار شما را به صورت تخصصی انجام دهند.

ظرفیت پکیج گرمایشی به چه است؟

واژه ظرفیت پکیج گرمایشی در حقیقت به قدرت گرمایشی آن اشاره دارد. برای افزایش راندمان پکیج و افزایش کارایی آن ضروری است ظرفیت پکیج را با توجه به متراژ، دمای عمومی محیط، نوع دودکش و نوع کاربری واحد در نظر بگیریم. به صورت تقریبی می توان این روابط را میان ظرفیت پکیج گرمایشی و متراژ ساختمان در نظر گرفت:

– ظرفیت گرمایشی پکیج 28000 کیلوکالری برای واحدهایی با متراژ 100 تا 200 مترمربع است.

– ظرفیت گرمایشی پکیج 35000 کیلوکالری برای واحدهایی با متراژ 200 تا 300 مترمربع می باشد.

– ظرفیت گرمایشی پکیج 45000 کیلوکالری برای واحدهایی با متراژ 300 تا 400 مترمربع است.

– ظرفیت گرمایشی پکیج 55000 کیلوکالری برای واحدهایی با متراژ 400 تا 500 مترمربع می باشد.

– ظرفیت گرمایشی پکیج 65000 کیلوکالری برای واحدهایی با متراژ 500 تا 600 مترمربع است.

این ارقام به صورت تقریبی بیان شده است و علاوه بر متراژ واحد باید به نکات دیگری مانند دمای معمول شهر، رطوبت هوا، آفتابگیر بودن یا نبودن ساختمان، تعداد حمام و سرویس بهداشتی، مسکونی یا اداری بودن واحد و طبقه ای که واحد در آن واقع شده نیز توجه فراوان کرد.

اهمیت به این موارد و انتخاب پکیج گرمایشی با ظرفیت مناسب به افزایش طول عمر دستگاه و بازدهی بهتر آن کمک بسیاری می کند.

انتخاب درست پکیج با توجه به ظرفیت پکیج و متراژ خانه

 شما مشتریان گرامی می توانید برای خرید پکیج مورد نظر خود به سایت ایران دما مراجعه کنید و پکیج مورد نظر خود را انتخاب و با بهترین قیمت ها خریداری کنید.

همچنین برای انتخاب پکیج مناسب با توجه به متراژ فضای مورد نظر خود می توانید با کارشناسان متخصص ما در این حوزه در ارتباط باشید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

ظرفیت پکیج گرمایشی با توجه به متراژ فروشگاه اینترنتی ایران دما

نحوه تعمیر پکیج :

معمولا تعمیر پکیج با توجه به علت خرابی آن انجام می‌شود. به عنوان مثال امکان اینکه پکیج آب را گرم نکند، وجود دارد که در این باره باید توجه کنید که دلیل سرد و گرم کردن آب پکیج چیست و سپس برای تعمیر آن اقدام کنید که در این مقاله به یکی از علت های سرد و گرم شدن پکیج می پردازیم. یکی از دلیل های سرد و گرم شدن آب این دستگاه جرم گرفتن لوله‌ها می باشد که اجازه ورود آب را به درستی نمی‌دهد و موجب بروز اختلال در عملکرد پکیج می‌شود.

راه حل رفع آن این می باشد که با استفاده از مواد شوینده جرم گیر لوله‌ها را شستشو دهید و بعد از آن با آب تمیز بشوید و دوباره لوله کشی را ببندید.

در بعضی موارد دلیل آن فشار کم آب است که نیاز به تعمیر ندارد. بنابراین برای تعمیر پکیج توصیه می شود ابتدا علت را پیدا کنید و سپس اقدام به تعمیر کنید که در بعضی موارد اصلا نیاز به تعمیر ندارد. در صورتی که توانایی تعمیر پکیج خود را ندارید، می‌توانید از ایران دما مرکز تخصصی نصب، تعمیر و سرویس سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی کمک بگیرید تا در مدت زمان بسیار کم به نتیجه مطلوب خود برسید.

نحوه سرویس پکیج :

پکیج هم همچون دیگر دستگاه‌ها و وسایل دیگر نیاز به سرویس دارد تا بتواند عملکرد بهتر و مناسب تری داشته باشد.

سرویس پکیج باید هر ساله انجام شود، البته در مناطقی که آب آن جا دارای املاح معدنی بیشتر می باشد، باید هر شش ماه یک بار انجام شود.

نحوه سرویس پکیج به این صورت است که باید لوله‌های آب بررسی شوند و در صورتی که رسوب گرفته اند با مواد شوینده قوی و یا اسید شسته شوند و بعد از آن با آب به صورت تمیز شستشو داده شوند. بعد از اینکه سرویس لوله‌های آب را انجام دادید، باید دودکش را بررسی کنید که تکان نخورده باشد و گاز را به داخل محیط برنگرداند و یا اینکه شیء خارجی آن را مسدود کرده باشد.

پس از اینکه سرویس این دو مورد را انجام دادید، اتصال گاز به پکیج را بررسی کنید و آن را محکم کنید.

وقتی همه ی این کار‌ها را انجام دادید و از اتصالات آن‌ها اطمینان حاصل کنید، می‌توانید پکیج خود را روشن کرده و دوباره از آن استفاده کنید.

سرویس پکیج به همین راحتی انجام شد، در صورتی که توانایی و یا وقت انجام این کار را ندارید، می‌توانید از ایران دما مرکز تخصصی نصب، تعمیر و سرویس سیستم‌های گرمایشی در انواع برندهای مختلف بوتان، ایران رادیاتور و… کمک بگیرید.

نکات فنی در انتخاب و خرید انواع پکیج از سایت ایران دما :

1- پکیج دیواری فن دار:

در شرایطی که محل نصب پکیج در فضای باز همچون بالکن یا پاسیو باشد و یا قسمتی از مسیر دودکش به صورت افقی (بیش از 30 سانتی متر) اجرا شود، از پکیج شوفاژ فن دار استفاده می شود، فن هوادهی در قسمت اگزوز پکیج، گازهای احتراق را به خارج از ساختمان منتقل می کند.

به همین علت پکیج دیواری فن دار معمولا به یک دودکش مخصوص دوجداره مجهز می باشد که جداره داخلی آن قطری 6 سانتی متری دارد. با این روش گازهای احتراق پکیج توسط این دودکش که قطر خارجی آن 10 سانتی متر است، به محیط بیرون تخلیه می شود.

 

2- پکیج شوفاژ دو مبدله:

پکیج هایی هستند که به علت دارا بودن دو مبدل حرارتی، (یکی برای سیستم گرمایش رادیاتورها و یک مبدل برای تامین آب گرم مصرفی) جریان آب گرم در آنها پیوسته بوده که این امر موجب کاهش رسوب در مبدل و همچنین تامین آبگرم بیشتر می شود.

پکیج شوفاژ دو مبدله در مواقعی استفاده می شود که یا آب ورودی املاح دارد و یا زیربنای آپارتمان بیش از 120 متر است.

 

3- برای محاسبه تقریبی ظرفیت پکیج شوفاژ مورد نیاز:

متراژ واحد مسکونی را در عدد 150 کیلو کالری و متراژ واحدهای اداری را در عدد 100 کیلو کالری ضرب می کنیم به این دلیل که واحدهای اداری مصرف آب گرم چندانی ندارند و یا در صورت نیاز می توانید با کارشناسان خبره مجموعه ایران دما تماس بگیرید.

 

4- بعضی از مدل پکیج های گرمایشی مجهز به سیستم حفاظت در برابر یخ زدگی می باشند که برای فعال بودن آن، باید برق پکیج روشن باشد.

– اتصال به برق

– حداقل فشار یک اتمسفری به آب داخل دستگاه

– اتصال گاز پکیج

5-نصب یک پکیج گرمایشی برای دو واحد اداری که مصرف آب گرم چندانی ندارند، در صورت متناسب بودن قدرت گرمایش پکیج با متراژ واحدهای مذکور و رعایت بعضی تمهیدات فنی قابل انجام می باشد. اما در مورد واحدهای مسکونی با توجه به محدود بودن تامین آبگرم در انواع پکیج ها و نیز امکان مصرف آبگرم همزمان در دو واحد مسکونی، نصب یک دستگاه پکیج گرمایشی برای دو واحد مسکونی هرچند که متراژ کمی داشته باشند، اصلا مناسب نیست.

 

6- امروزه در بسیاری از ساختمان ها، سیستم تامین گرمایش واحدها عبارت است از پکیج دیواری، رادیاتور یا پکیج دیواری، داکت اسپلیت یا پکیج دیواری، فن کویل سقفی که برای تامین هوای گرم در فصل های سرد سال باید آبگرم پکیج توانایی رسیدن و حرکت در کویل فن کویل یا داکت اسپلیت را داشته باشد.

 

توصیه های مهم در نگهداری از پکیج های دیواری :

– از نصب پکیج در بالای گاز و در کنار موارد اشتعال زا جدا اجتناب کنید.

– محل قرار گیری پکیج باید دور از دسترس کودکان قرار داشته باشد و حد الامکان در ارتفاع نصب شود.

– چنانچه پکیج را در تراس ساختمان نصب می کنید، حتما دقت کنید که دستگاه مدام روشن باشد تا در فصول سرد سال دچار یخ زدگی نشود.

– حداقل متراژ برای استفاده از پکیج های دیواری 64 متر است.

– از دست زدن به پکیج زمانی که دستانتان خیس است، اجتناب کنید چرا که امکان دارد دچار برق گرفتگی شوید.

– از فیلتر یا سختی گیر پلی فسفات برای پیشگیری از ایجاد رسوب در پکیج استفاده کنید و هر مدت یکبار آن را تعویض کنید.

– حتما دقت داشته باشید که برای نظافت و تمیز کردن پکیج آن را از برق بکشید.

– خطوط گاز و دودکش را هر سه ماه یک بار بررسی کنید و به نکات ایمنی توجه کنید.

– از یک دستگاه پکیج همزمان برای دو واحد مسکونی غیر هم سطح به هیچ عنوان استفاده نکنید. همچنین در صورت استفاده از یک پکیج برای دو واحد هم سطح ظرفیت مناسب باید انتخاب شود.

– معمولا برای تامین گرمایش محیط از پکیج در کنار رادیاتور، فن کوئل و یا داکت اسپلیت استفاده می کنند. زمان استفاده از پکیج با فن کوئل یا رادیاتور حتما به میزان هد یا فشار پمپ توجه کنید تا آب گرم بتواند به راحتی به مدار گرمایشی فن کوئل یا داکت اسپیلت برسد.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .


آخرین مقالات